Az önellátó gazdálkodás mintakertje
Az önellátás fontossága
Napjainkban egyre nagyobb érdeklődés figyelhető meg a kiskerti termesztés iránt. Az élelmiszer botrányok, a növekvő árak, de ezzel együtt romló íz és minőség. A nagyobb hiper- és szupermarketekben megtalálható zöldségek és gyümölcsök beltartalmi értékeit tekintve negyedére vagy még ennél is kevesebbre csökkentek az elmúlt két évtized során. Miért és hogyan is lehetséges ez? A génmanipulált és agyonvegyszerezett növények, melyeket műtrágyázott talajban termesztenek soha nem fog olyan ízzel, érékekkel rendelkezni, mint amelyek hagyományos kerti körülmények között, természetes tápanyag utánpótlással termesztenek. A saját termesztésű zöldségek, gyümölcsök, fűszer- és gyógynövények íze teljesen más a megszokott nagyüzemi termékektől. Az EM-BIO használatával a növényvédő szeres kezelések minimálisra csökkenthetők, de akár el is hagyhatók. A vegyszermentes termesztéssel nem csak környezetünket, de egészségünket is óvjuk!
A mintakert megtervezésének és kivitelezésének célja az volt, hogy segítsük a kiskert tulajdonosokat. Ebben a kiadványban betekintést nyerhetnek egy budapesti mintakertben az egész évben végzett munkafolyamtokba. Dokumentálásra kerültek az egyes kertben végzett műveletek, tapasztalatok, észrevételek. Részletesen olvashat az otthoni palántanevelésről illetve a talajnak szükséges miko-makroelem utánpótlásáról, hisz tudjuk, hogy az egészséges növény csak jó szerkezetű talajban tud igazán egészségesen fejlődni, szép termést hozni. Nem feledkezzünk meg továbbra se a megelőzésről, ugyanis nem győzzük hangsúlyozni, hogy a növénytermesztésben a megelőzésen van a fő hangsúly.
Február →
Palántanevelés otthon
Nagyon ritka az, hogy magonc kortól saját magunk neveljük növényeinket. Általában palánta korban megvesszük és kiültetjük a kertünk bizonyos szegletébe. Viszont mindenkit arra ösztönzök, hogy saját maga nevelje palántát. Nem igényel akkora munkát, törődést, mint amire gondolnak. A következőkben részletesen végigvesszük a palántanevelés egyes szakaszait.
Mire is van szükség palántaneveléshez?
Először is szerezzük be az ültetni kívánt magokat! A mi választásunk fürtös paradicsom, paprika. Hogy mibe vessük el magokat? Ha nem szeretnénk erre pénzt kiadni, akkor tejfölös dobozokba, régi agyag-műanyag cserépbe vagy akár wc gurigába is ültethetjük! Gazdaboltokban, kertészetekben általában ingyen adnak palántanevelésre alkalmas tálcát. Mi is így jutottunk hozzá!
Milyen földet használjuk?
Balkon föld összetételét tekintve megfelel a palánták neveléséhez. Mi is balkon földet vásároltunk, amihez 5% EM-BIO-val kezelt szerves trágyát adagoltunk. A plusz szerves trágya hozzáadása nem szükséges, mivel a bekevert föld tartalmaz a növény egyenletes fejlődéséhez szükséges elegendő tápanyagot, csupán még jobban fokozza a koncentrációját, ami ugye a növények fejlődéséhez nélkülözhetetlen. Akár magunk otthon is elkészíthetjük a földet csak ügyeljünk az arányok betartására: 50% tőzeg 40% homok 10% szerves trágya. Homok helyet akár otthon előzetesen elkészített komposztot is keverhetünk!
Magok előkészítése:
Ültetés előtt egy nappal célszerű a magokat egy nedves rongyra szórni és lefedni. A rongy, konyharuha benedvesítésénél a vízhez adjuk pár csepp EM-BIO-t! Ezzel növelhetjük a magok csírázóképességét!
Ültetés:
Elsőként alaposan mossuk el az edényt, tálcát, amibe ültetni szeretnénk magjainkat. Ügyeljünk arra, hogy, amennyiben nincsenek (vagy nem elegendőek) az edény, tálca alján lévő lyukak akkor fúrjunk rá párat! Ezt követően mehet bele a föld!
Milyen mélyre tegyük a magokat?A vetés mélysége nagyon fontos szempont, hisz befolyásolja a csírázás idejét is! A vetésmélységet három fontos szempont határozza meg:-a mag mérte-csírázás időtartama-talaj szerkezeteÁltalában minél nagyobb a mag mérete, annál nagyobb a vetés mélysége. A palántanevelésnél azonban, mivel biztosítjuk a megfelelő párát, hőmérsékletet és a talaj szerkezete is megfelelő, ezért kb. a mag méretének a kétszerese a vetésmélység. (Szabadföldbe vetés esetén háromszoros legyen a földtakaró! Ha homokos a talaj szerkezete, akkor mélyebbre vessünk, ha kötött agyagos, akkor pedig sekélyebbre kell vetni.)
Mielőtt a kialakított magágyakba belehelyeznénk a magokat, kevés vízzel öntözzük be. A vízhez adagoljunk EM-BIO-t is! 1liter vízhez 20 ml-t. Miután a föld magába szívta a vizet, helyezzük bele a magokat (3-4 szem), majd finoman takarjuk be. Ha minden egyes mag a helyére került utána következik a locsolás.
Hogyan locsoljam meg az elültetett magokat?
Nagyon fontos, hogy a magok kimosódását elkerüljük! A magok nagyon érzékenyek a szárazságra, de a túlzott nedvességre is! A legcélszerűbb megoldás, ha a palántatálunkat, edényünket langyos vízbe állítjuk, addig, míg a föld meg nem szívja magát! Ezt követően ügyeljünk arra is, hogy a felesleges víz távozni tudjon! Ha csupán a talaj felszíne száraz, akkor spriccelővel fújjuk rá vizet.
Ha mindennel elkészültünk szükséges megteremtenünk a megfelelő páratartalmat! Fedjük le üveglappal, műanyagtálcával vagy akár zacskóval, de csupán csak addig, míg az első sziklevelek meg nem jelennek! Miután a magok többsége kikelt, nem szükséges, sőt gombás betegségeket is okozhat, ha továbbra is fenntartanánk a magas páratartalmat.
Milyen hőmérsékletet kell biztosítanunk?
A csírázás hőfoka növényfajtánkként változó. Átlagban a 18- 22 c. Amennyiben van még fűtés, akkor helyezzük a radiátor közelébe. Ügyeljünk a nedvességtartalomra, nehogy kiszáradjon a föld!
Fényigényük?
Amíg a szikelevelek nem jelennek meg, addig nem igényel fényt! Viszont a sziklevelek megjelenését követően fényigényük napi 14-16 óra! Erre a későbbiekben visszatérünk még!
Ha az első lépéseken túl vagyunk, pár napos várakozás következik!A kikelt magoncok fényt igényelnek, ezért idővel hajlani fognak a fény felé. Lehetőség szerint fokozatosan napi szinten kicsit forgassunk a cserepeken, hogy más szögből érje a fény.
Napról napra egyre jobban nőnek a kis palántáink. Amikor elérik a szikleveles állapotot ültessük szét (pikírozzuk) őket, ügyelve arra, hogy gyökereik minél kevésbé sérüljenek!
A cseperedő növényeinknek nagy fényigényük van. Ügyeljünk, hogy ez biztosított legyen számukra! Fokozatosan csökkenthetjük a hőmérsékletet. A locsolás továbbra is célszerű alulról vizet szívatni fel, majd hagyni, hogy a fölösleges víz kicsöpögjön. Felülről csak akkor öntözzünk, ha úgy érzékeljük, hogy túlságosan száraz a föld felülete.
Mikor ültethetjük ki palántáinkat?
A kiültetés időpontja függ a hőmérséklettől és az időjárási viszonyoktól is. Hiába van március közepe, amikor közbe több cm hó takarja még a földet. Amint az idő napi átlaghőmérséklete 8 celzius, nagy része kiültethetjük a növényeknek.
Palántáinkat kiültetés előtt fokozatosan szoktassuk a külső körülményekhez. Naponta tegyük ki szabad fényre. Ültetés előtt végezzük el a szükséges talaj előkészületi munkálatokat, majd alaposan öntözzük be őket, hogy gyökereik ne sérüljenek a cserépből való kiemeléskor. Eredésüket elősegíti az iszapoló öntözés. Beültetéskor öntözzük be az ültető gödröt jó alaposan. Ebbe a sáros földbe szorjunk kevés Meliorit kőport, majd helyezzük bele a növényt. A beültetésnél használjunk laza például tőzeggel és szerves trágyával kevert földet. Beültetést követően végezzünk beiszapoló öntözést, amihez adagoljunk EM-BIO-t (10liter vízhez 2 dl EM-BIO).