Termékeink

Az önellátó gazdálkodás mintakertje 2. rész

 

Az önellátó gazdálkodás mintakertje 2. rész

 

Március

Talajmunkák:


Arra is kell figyelnünk, hogy a talaj megfelelő nedvességi állapotában végezzük el ezeket a munkálatokat, illetve a nedves talajokon kerüljük a taposást. Nem is gondolnánk, de egy nedves talajon lépkedve jelentősen tömörítjük a talajt.A talajlazítás elvégzésekor célszerű valamilyen szerves anyagot a talajba forgatni, így nem csak a  tápanyagtartalmát, puffer képességét, de szerkezetét is javítjuk. A szerves anyag lehet komposzt, érett istállótrágya, növényi maradvány, kőzetliszt, tőzeg.


A talajélet megerősítésére és regenerálására


Talajmunkák, a terület előkészítése:

 Még mielőtt megtörténne a magok elvetése, a palánták kiültetése készítsük elő talajunkat, hiszen az egyik, talán legfontosabb tényező a növénytermesztésben a talaj félesége, minősége, tápanyagtartalma, víz- és levegő háztartása. Magyarország éghajlati- és talaj adottságai miatt kiválóan alkalmas növénytermesztésre.A talajmunkát időben és a talaj megfelelő állapotában kell elvégezni. Az állattartás lecsökkenésével nagy gondot jelent ma Magyarországon a szerves trágya hiánya. A túlzott műtrágya használat a talaj állapot leromlásához, elsavanyosodásához vezethet. A növénytermesztés legfontosabb eleme a talaj, a rossz minőségű, szerkezetű, víz- és tápanyag szolgáltató képességű talajok nem megfelelőek a termesztéshez.A mintakertben a talajlazítást idén is ásással végeztük el és egy időben saját magunk készített komposztot, EM BIO-val érlelt szarvasmarha trágyát és a talajoltásra EM-BIO-t juttattunk ki. Az ásással 15-20 cm mélyen forgattuk át, lazítottuk fel a talajt. A talajlazítás mélységét a telepített növények határozzák meg. Idén mikroelem utánpótlásra is odafigyelve Meliorit ásványi kőőrleményt is dolgoztunk a talajba, amely folyamatosan tápanyaggal látja el a mikroorganizmusokat és a növényeket. A kijuttatott tápanyagok beforgatás hatására a gyökérzónába kerülnek, a mikroorganizmusok tápanyagfeltáró hatása miatt még jobb tápanyag hasznosítás érhető el. A Melioritról a későbbiekben még részletesen olvashatnak. 

 

 

Előkészített talaj


A talajlazítás elvégzése különösen fontos. Lazább, tömörödés mentes talajokban a gyökérzet is sokkal könnyebben fejlődik. A talajlazítás hatására a csapadék, öntözővíz is mélyebb rétegekbe tud leszivárogni. Üzemi termesztés és nagyobb területeken, szántóföldi kultúrák esetében ajánlott 2-3 évente mély talajlazítást végezni, állókultúrák esetén a telepítés előtt. Mély talajlazítás hatására javul a talaj levegőzöttsége, a csapadék és öntözővíz sokkal mélyebb rétegekbe tud leszivárogni és raktározódni. Kiemelkedően fontos a rendszeres tápanyagutánpótlás, a szerves anyagok kijuttatása hatással van a talajok puffer képességére. Vagyis az, hogy mennyire képes mérsékelni, csökkenteni a negatív hatásokat jelentősen függ a szerves anyag tartalmától, azon belül is a humusztartalmától. Az EM-BIO segíti a tápanyagok feltáródását és könnyebb felvételét a növény számára. Az aktív mikrobiális tevékenységnek köszönhetően javul a talajok szerves anyag tartalma, a vízháztartása és tápanyag szolgáltató képessége. Rendszeres tápanyagutánpótlásra használhatunk komposztált növényi hulladékot, komposztált istállótrágyát. Fontos, hogy a trágyák kijuttatásukkor megfelelő érettségben legyenek. A komposzt készítés során ügyeljünk a helyes szén, nitrogén arányra, amely 20-30:1, illetve a nedvességtartalmára. A komposztok kijuttatása igen kedvező, komplex tápanyagforrása a növények számára, emellett javítja a talaj szerkezetét, vízháztartását. A komposztot a talaj felszínén keverjük be, a trágyát be kell forgatni a talajba. Pentozán hatás: a talajba forgatott növényi maradványok lebomlása során fellépő nitrogén hiány. A szerves anyagok lebontásához a baktériumoknak nitrogénre van szüksége, melyet a talaj nitrogén készletéből von el. Ha nem juttatunk ki plusz nitrogént, vagy nem pótoljuk, akkor gyakran tápanyaghiányt okozhat. A növényi maradványokat beforgatás előtt kezeljük EM-BIO-val, így lerövidül a lebontás időszaka 60 napra. A mikroorganizmusok munkáját elősegíthetjük, ha a beforgatás után nitrogén túlsúlyos műtrágyát juttatunk ki.

          

 Az öntözést továbbra is egy fúrt kútról csepegtető rendszer lehelyezésével oldjuk meg.A csepegtető öntözés során csepegtető testek vízkibocsátása óránként mindössze néhány liter, így egyenletes vízutánpótlást tudunk biztosítani nővényein számára. Továbbá a tápanyag kimosódást is elkerülhetjük.


Tápanyagutánpótlás komposztálással:

Az egyik legjobb módszer a tápanyagutánpótlásra. A komposztálás során a növényi maradványokat mikroorganizmusok bontják le, alakítják át a növény számára fölvehető formába. A hagyományos komposztálás során a hőmérséklet emelkedésével és a többszöri átforgatással jelentős az ammóniaveszteség. Ideális esetben kb. 3-4 hónap szükséges a komposztképződéshez. Az EM-BIO használatával ez az időtartam tavasztól őszig 6-8 hétre, ősztől tavaszig 8-10 hétre csökken le. A hulladékot minél apróbb méretűre kell aprítani,a zöldhulladék mellet szalmát, forgácsot, faaprítékot is komposztálhatunk. A kertben keletkező zöldhulladékot visszajuttathatjuk a talajba a növények számára könnyen felvehető formában. A szerves anyagok kijuttatása nem csak a környezet terhelés csökkentése miatt fontos, de a talajok szerkezetének, minőségének, termékenységének megőrzésében is. A humusz a talajok puffer képességének megőrzésében is kiemelten fontos. A lomb összegyűjtésére nem csak a komposztálás illetve a kert rendezett hatása miatt van szükség, de a leveleken lévő áttelelő kórokozókat, kártevőket is eltávolíthatjuk az adott területről. Helyes komposztálási eljárás során elpusztulnak a kórokozók. Az összegyűjtött avart rendezzük prizmába, vagy tegyük komposztáló silóba és kezeljük EM-BIO víz keverékével, 1 m3 komposzthoz 1 liter EM-BIO-t juttassunk ki annyi vízzel, hogy megfelelően átnedvesítse a teljes mennyiséget.

Komposzt készítése  

  8 héttel később

     Elkészült komposzt 




Az egyik legfontosabb dolog, amit a komposzt készítése során figyelembe kell venni az a szén nitrogén arány. Ez az arány kb. 20-30:1 (C:N). Kiskerti komposztálás során csak nagyságrendileg kell megbecsülni az értékeket. A fű, falevél, fa apríték, forgács komposztálása során nitrogént kell hozzákevernünk. A nitrogént pótolhatjuk híg vagy szervestrágyával, természetes alapanyagú „műtrágyákkal”. 


A szerves anyagok tápanyagforrása mellett, a vízháztartás megőrzésében is fontos szerepet játszik. Azokban a talajokban, ahol nincs rendszeres szerves anyag kijuttatás, csak műtrágyahasználat, ott jelentős talaj szerkezet leromlás figyelhető meg.

 
Mikroelemek utánpótlása ásványi kőőrleményekkel

Rengeteg kutatási eredmény, tapasztalat és pozitív visszajelzés a bizonyíték arra, hogy az EM-BIO aktivált mikrobiológiai készítmény segítségével újra visszaállítható a talajban a mikrobiológiai egyensúly és az aktív talajélet. Az egészséges talajélet működéséhez hozzátartozik az is, hogy mikró-és makró elemek egyaránt biztosítottak legyenek növényeink számára. Nem szabad elfelejteni, hogy a jó minőségű termék előállításának alapfeltétele a harmonikus növénytáplálás. A szervesanyag utánpótlás mellett fontos, hogy a talaj mikroelem ellátottsága is megfelelő legyen! A legfontosabb három makro tápelem (N, P, K) mellett mind nagyobb figyelmet kell fordítanunk a megfelelő mikroelem-ellátásra is. A mikroelemek a növényi szervezetben igen kis mennyiségben, maximum 0,01%-ban fordulnak elő, viszont a növényi életfolyamatokban betöltött szerepük igen jelentős.A megfelelő baktériumközeg (EM-BIO-val), mikro-és makró elemek (szervestrágy és kőőrlemények) ellátottságával biztosíthatjuk termesztett növényeink kiváló minőségét és megfelelő hozamát.Szakítanunk kell a korábbi évek helytelen gyakorlatával, mely jó esetben is csupán a növény által felvett N, P, K pótlására korlátozódott.Fel kell ismerünk, hogy minőségi termelés csakis egészséges és kiegyensúlyozott talajélet megteremtésével érhető el. Ennek eleme a talaj- és növényvizsgálatokra alapozott, a mikroelemek (Fe, Cu, Zn, Mn) pótlására kiterjedő tápelem ellátás és a talaj baktériumközösségének fenntartása.


A Melioritről és a Hajtikáról pár szót

Talajjavító ásványkompozítum, konyha-, dísz-és fólia alatti növénytermesztéshez. A talajba keverve, magas nyom-, és ritkaelemtartalmánál fogva a növények gyorsabban fejlődnek, dúsabb levélzetet, ízletesebb gyümölcsöket eredményez. Vízvisszatartó tulajdonsága kiegyensúlyozottabb vízháztartást biztosít. Semmiféle kemikáliát nem tartalmaz, mérgező hatása nincs!   Felhasználható nyírott gyepre kiszórva és begereblyézve (300-500 gramm/m2), dísznövényekhez, gyümölcsöshöz ültető gödörbe, vagy talajhoz keverve, illetve utólagos kiszórásnál bekapálva (250-500 gramm/ m2), palántázásnál 3-5 grammot tövenként, szántóföldi kultúra esetén (min.: 300 kg/ha)

 

 

 

Javasolnám, hogy, ha módjukba áll vásároljanak friss szervestrágyát és otthon EM-BIO-val érleljék. Amennyiben nem adott erre lehetőség nálunk is kapható az új EM technológiával előállított erjesztett marhatrágya, amely kiemelkedően magas tápanyagtartalommal rendelkezik. Beltartalmi értékét még tovább növeli a készítése során hozzá adott dolomit és alginit, amelynek jelentős a mikroelem tartalma.


Tavaszi lemosó permetezés:

Az tavaszi lemosó permetlé elkészítéséhez 10 liter vízhez 3 dl EM-BIO, 50 ml neem olaj, 3-5 dkg Biolit kőpor szükséges. A neem olaj közel 20 féle kénvegyületet tartalmaz, amely a gombabetegségek ellen hatásos. Azonban rovar ölő- és riasztó hatással is rendelkezik. Az olaj egy vékony réteget képez az ágakon, rügyeken, az ott megbújó kórokozók elpusztulnak, ugyanis elzárja az oxigéntől őket. Ebben a pemetlében az a funkciója a kőzetpornak, hogy jobban megtapadjanak a növény felületén a mikroorganizmusok és a helyben tartásukról is gondoskodik. Kevésbé mossa le a csapadék.


Fontos! A lemosó permetezéshez a neem olajat magasabb zsírtartalmú tejjel, tejszínnel, vagy tojássárgájával keverjük el és így adagoljuk a vízhez. Az olajok vízben nem oldódnak, ezért van szükségünk emulgeáló szerekre. Természetes emulgeáló szereink a tojássárgája, tejszín, tej, lecitin. Az így elkészült permetlevet nem tárolhatjuk, azonnal ki kell permetezni az összetevők romlékonysága miatt. 

 

Szeretném megvásárolni az em-BIO-t!





 

Hagyj üzenetet!
Jelenleg nem elérhető
Ügyintézőnk 9-15 óra között válaszol kérdéseire!